آمریکا بار دیگر روسیه را تهدید کرد

آمریکا بار دیگر روسیه را تهدید کرد

مشاور امنیت ملی کاخ سفید بر این باور است که اگر ثابت شود روسیه به شبه نظامیان طالبان برای کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان پول داده است، ایالات متحده قاطعانه واکنش نشان خواهد داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، روبرت اوبراین مشاور امنیت ملی ایالات متحده در اظهاراتی گفت: اگر ثابت شود که روسیه به شبه نظامیان طالبان پول داده است تا سربازان آمریکایی در افغانستان را به قتل برسانند، آمریکا به شدت پاسخ خواهد داد.

بر اساس این گزارش، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از زمان انتشار گزارش جنجالی روزنامه نیویورک تایمز در روز جمعه زیر فشار زیادی قرار گرفته است.

نیویورک تایمز پیش از این فاش کرده است که یک واحد اطلاعاتی ارتش روسیه که با عملیات ترور در اروپا مرتبط است، پیشنهاد اعطای جوایزی را برای حملات موفقیت آمیز علیه نیروهای آمریکایی و ائتلاف مستقر در افغانستان طی سال گذشته ارائه کرده است.

این روزنامه مدعی شده است که نیروهای طالبان یا سایر گروه های شبه نظامی افغان که ارتباط نزدیکی با طالبان دارند، موفق به کسب پول و جوایز نقدی در این مدت شده است.

رئیس جمهور آمریکا پیش از این در صحفه توئیتر خود نوشت: «هیچ کسی به من و مایک پنس معاون رئیس جمهور درباره حملات کذایی علیه نظامیان ما در افغانستان توسط روس‌ها، گزارش نداده و نگفته است، آنطوری که از طریق “منبع ناشناس” توسط اخبار دورغ نیویورک تایمز گزارش شده است. همه آن را تکذیب می‌کنند و حملات زیادی علیه ما وجود نداشته است.»

ترامپ در توئیتی با تاکید بر اینکه «هیچ کسی به اندازه دولت ترامپ به روسیه سخت نگرفته است» نوشت: روسیه در زمان جو بایدن و اوبامای فاسد وارد میدان شد و بخش‌های مهمی از اوکراین را گرفت.

نیویورک تایمز افزود: ترامپ از این مساله مطلع بوده ولی دستور نداده است تا اقدامات تلافی جویانه‌ای علیه روسیه اتخاذ شود.

اوبراین و سایر مشاوران ترامپ سعی کرده‌اند تا این جنجال بزرگ رسانه‌ای را مدیریت کنند. مشاوران و دستیاران ترامپ می گویند یکی از کارکنان سازمان سیا این موضوع را به اطلاع ترامپ نرسانده است زیرا نسبت به موثق بودن این اطلاعات مطمئن نبوده است.

اوبراین در اظهاراتی در جمع خبرنگاران در بیرون ساختمان کاخ سفید گفت: اتهامات مهمی وجود دارد که اگر اثبات شود، می توانم به شما تضمین بدهم که رئیس جمهور اقدام قاطعی را اتخاذ خواهد کرد. ماه هاست که روی گزینه های مختلف در حال کارکردن بوده‌ایم.

پس از آنکه ترامپ اواخر هفته گذشته گفت که هیچ اطلاعی نسبت به این موضوع نداشته است، کاخ سفید اعلام کرد ترامپ شخصا از این موضوع اطلاع نداشته ولی به این مساله اشاره نکرده است که آیا ترامپ یک گزارش مکتوب را دریافت کرده و آن را خوانده است یا نه و اگر این چنین بوده چرا اقدام قاطعی را اتخاذ نکرده است.

اظهارات متناقض ترامپ و مقام های کاخ سفید موجب افزایش انتقادات علیه دولت آمریکا از سوی دموکراتها و برخی جمهوریخواهان شده است. منتقدان بر این باورند که ترامپ احتمالا نسبت به این موضوع مهم بی توجهی و چشم پوشی کرده یا شاید نسبت به این تهدید علیه سربازان آمریکایی که می تواند انتخاب مجدد او را در انتخابات نوامبر به خطر بیندازد، آگاهی نداشته است.

جو مانچین سناتور دموکرات که اطلاعات طبقه بندی شده‌ای را درباره این موضوع دریافت کرده است، گفت: اگر ترامپ نسبت به این موضوع اطلاع داشته و اقدامی انجام نداده است، نه تنها موجب شکست سربازان ما شده بلکه سوگند خود برای حفاظت و حمایت و دفاع از قانون اساسی را نقض کرده است.

انتهای پیام/