پارلمان اروپا: وقوع برگزیت بدون توافق بسیار محتمل است

پارلمان اروپا: وقوع برگزیت بدون توافق بسیار محتمل است

رئیس پارلمان اروپا در شرایط کنونی و با توجه به مواضع انگلیس در مذاکرات پسا برگزیت، برگزیت بدون توافق را بسیار خطرناک و در عین حال بسیار محتمل ارزیابی کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، “دیوید ساسولی”، رئیس پارلمان اروپا در گفتگو با روزنامه “زوددویچه سایتونگ” به مناسبت عهده داری ریاست دوره‌ای آلمان بر اتحادیه اروپا از این مسئله که مرکل تمرکز بر بحران کرونا را در اولویت قرار داده حمایت کرد.

وی درباره انتظاراتش از آلمان در این دوره گفت: اولویت های آلمان برای این دوره درست است و با آنچه امروز در اروپا ضرورت دارد منطبق است. ما هر چه سریع تر به یک برنامه شجاعانه بازسازی دوباره پس از کرونا نیا داریم. همچنین برای بودجه چند ساله اتحادیه اروپا زمان محدود است و مسیرها برای آینده باید مشخص شود. این مسئله مهم است که اتحادیه اروپا به گونه‌ای شکل گیرد که مدرن تر شود و برای بحران های آینده تجهیز شود. این به نفع آلمان، ایتالیا و همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. تمرکز صدر اعظم آلمان بر این مسائل به من اجازه می دهد آینده را مثبت تر ببینم.

وی در ادامه از ریاست دوره‌ای آلمان بر اتحادیه اروپا بسیار استقبال کرده و گفت: مرکل روی اهدافی که به همه ما مربوط می شود تمرکز می کند، از جمله مهاجرت، معامله سبز، حمایت از آب و هوا و همچنین مسئله گسترش اتحادیه اروپا. این به اروپا اجازه می دهد در تمام مراحل بین المللی قدرتمندانه تر عمل کند.

رئیس پارلمان اروپا در ادامه به بحران کرونا پرداخته و گفت: درس های کرونا این است که هیچ کشوری به تنهایی نمی تواند بر این بحران غلبه کند. رفتار پارلمان آلمان و مسئولان به من نشان داده که مشکلات باید با هماهنگی حل شود. آلمان همواره خود را متعهد به تدوین یک سیاست مشترک می داند. این کشور از جمله در زمینه پذیرش بیماران کرونایی مفید بوده است.

وی این تصور که آلمان در ایتالیا در دوران کرونا اعتبار بدی پیدا کرد را رد کرده و سیگنال های صدر اعظم آلمان و بیانیه های کمیسیون اروپایی و اقدامات پارلمان اروپا در این بحران را دلگرم کننده خواند.

وی افزود: در اوایل ماه مارس و شروع بحران کرونا برخی کشورها اعتقاد داشتند که می توانند به تنهایی بر سختی ها غلبه کنند. اما این تصور غلط از آب درآمد.

رئیس پارلمان اروپا در بخش دیگری از گفتگو با این رسانه آلمانی به مسئله برگزیت پرداخته و در این باره بسیار بسیار ابراز نگرانی کرده و گفت: امروزه برگزیت بدون توافق نه تنها بسیار خطرناک بلکه بسیار محتمل است. وقوع این سناریو برای اروپا و برای انگلیس بد است. زمان فشار می آورد و ما خواهان تمدید مذاکرات پسا برگزیت هستیم، اما لندن تمدید این مذاکرات را رد می کند.

وی افزود: ما خواهان تلاش های بیشتر از طرف انگلیسی ها هستیم که البته تا به حال ناامید کننده بوده است. من به انگلیسی ها در این باره هشدار می دهم که این توهم را داشته باشند که ما اروپاییان هیچ چیزی را رد نمی کنیم و هیچ گام رو به عقبی بر نمی داریم. برای ما بازار داخلی بسیار اهمیت دارد و برای شرکت ها و شهروندان ما ضروری است و به همین دلیل با قاطعیت از آن دفاع می کنیم. پارلمان اروپا که حق وتو دارد بخصوص به حقوق شهروندی توجه ویژه ای دارد.

ساسولی در بخش دیگری ازاین گفتگو تاکید کرد که ما همچنان به تصمیم انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا احترام می گذاریم؛ اما صادقانه باید گفت که من امیدوارم تاریخ به ما نشان دهد که این تصمیمی نادرست بوده و زمانی انگلیس بازخواهد گشت.

انتهای پیام/