اجرای طرح ارتقای کیفیت بهداشتی گوشت مرغ در استان مرکزی

از ۱۵ مردادماه ؛

اجرای طرح ارتقای کیفیت بهداشتی گوشت مرغ در استان مرکزی

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی از اجرای طرح ارتقای کیفیت بهداشتی گوشت مرغ از ۱۵ مرداد در استان خبر داد.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی از اجرای طرح ارتقای کیفیت بهداشتی گوشت مرغ در  استان خبر داد و گفت: این طرح در راستای تحقق حقوق شهروندی و افزایش رضایت مصرف کنندگان اجرا می شود.

شانقی افزود: ارتقای کیفیت بهداشتی گوشت مرغ یک سند ملی است که هماهنگی لازم جهت اجرای ممیزی و رتبه بندی واحدهای مربوطه و محصول از پانزدهم مرداد ماه سال جاری در استان آغاز می شود.

او گفت: به منظور ارتقای کیفیت گوشت مرغ تولیدی حلقه های متعدد زنجیره تولید از جمله واحدهای پرورش طیور، ناوگان حمل و نقل، مراکز استحصال، مراکز فرآوری، عرضه و مصرف دخیل هستند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی در ادامه افزود:  این طرح در راستای التزام به حقوق شهروندی و در نظر گرفتن حقوق مصرف کنندگان است.

شانقی گفت: این طرح در راستای تولید مرغ های عاری از بیماری، رعایت دوره پرهیز غذا و دارو، پرورش مرغ سایز و بدون آنتی بیوتیک، بهینه سازی ناوگان حمل و نقل فرآورده های خام دامی، تجهیز و فعال نمودن کشتارگاه ها به تخلیه اتوماتیک اندرونه، حذف چیلرآبی، اعمال سامانه های بهداشتی HACCP و GMP در واحدها، افزایش عمر ماندگاری، کنترل آن در مراکز عرضه و کاهش ضایعات در زنجیره تولید در جهت ایمنی غذایی در سطح استان می شود.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی افزود: هفت کشتارگاه صنعتی طیور با ظرفیت ۲۶ هزار قطعه که دارای شرایط فوق باشند با رتبه بندی A و A+ و گوشت مرغ با برچسب های A و A+ بسته بندی و به بازار عرضه می شوند و کشتارگاه هایی که فاقد شرایط مورد نظر باشند با رتبه بندی B محصولات را بصورت تازه عرضه خواهند کرد و اجازه ذخیره سازی مرغ منجمد و صادرات را ندارند .

شانقی گفت:  کشتارگاه هایی که دارای رتبه B باشند می توانند با ارائه راهکارهای تشویقی و رقابتی و دریافت تسهیلات و تجهیز نمودن کشتارگاه به رتبه A و A+ ارتقاء پیدا کنند