روسیه مانورهای نظامی ناتو در شمال اروپا را زیر نظر دارد

روسیه مانورهای نظامی ناتو در شمال اروپا را زیر نظر دارد

روسیه مانورهای نظامی ناتو در شمال اروپا را زیر نظر دارد

ناوگان دریای شمال روسیه مانورهای نظامی ناتو در شمال اقیانوس اطلس و دریای نروژ را زیر نظر دارد و جنگنده‌های روسی نیز بار دیگر برای رهگیری هواپیمای شناسایی آمریکایی در آسمان دریای سیاه به هوا برخاستند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، مرکز مدیریت دفاع ملی فدراسیون روسیه شب گذشته اعلام کرد که نیروهای ناوگان دریای شمال این کشور مانورهای نظامی کشورهای عضو ناتو در شمال اقیانوس اطلس و دریای نروژ را با دقت زیر نظر دارند.

این مرکز یادآور شده است: «نیروها و تجهیزات ناوگان دریای شمال روسیه مجموعه‌ای از اقدامات لازم برای کنترل تمامی اقدامات کشتی‌ها و هواپیماهای نیروهای دریایی مشترک ناتو که در تمرینات نظامی در مناطق شمال اقیانوس اطلس و دریای نروژ شرکت می کنند را انجام خواهند داد.»

طبق اعلام مرکز مدیریت دفاع ملی روسیه، کشتی‌ها و هواپیماها از هفت کشور عضو ناتو، شامل: ایالات متحده، کانادا، انگلیس، آلمان، دانمارک، نروژ و  فرانسه، در این مانور نظامی که از اول تا نهم جولای (۱۱ الی ۱۹ تیر ماه) برگزار می شود، شرکت دارند.

علاوه بر این، دفتر مطبوعاتی منطقه نظامی جنوبی روسیه نیز اعلام کرد که روز چهارشنبه جنگنده‌های سوخو-۲۷ ناوگان دریای سیاه این کشور مجبور شدند برای رهگیری هواپیمای شناسایی نیروی هوایی آمریکا در منطقه به هوا بلند شوند.

در بیانیه منتشره در این باره آمده است: «تجهیزات کنترل راداری روسیه روز چهارشنبه هواپیما بیگانه‌ای را در فاصله قابل ملاحظه ای از حریم هوایی کشور  تشخیص داد که مرتباً در حال نزدیک شدن به مرزهای روسیه بود. در همین رابطه برای رهگیری و دور کردن هدف، جنگنده‌های چند منظوره سوخو-۲۷  ناوگان دریای سیاه که وظیفه پدافند هوایی در منطقه نظامی جنوبی را برعهده دارند، به هوا برخاستند.»

این دفتر یادآور شد، اقدامات هواپیمای شناسایی نیروی هوایی آمریکا بر فراز دریای سیاه به موقع مورد توجه قرار گرفت و جنگنده‌های روسی به هدف هوایی نزدیک شدند و آن را به عنوان هواپیمای شناسایی RC-135Wمتعلق به نیروی هوایی ایالات متحده تشخیص دادند. این هواپیما، پس از شناسایی، بدون آنکه حریم هوایی روسیه را نقض کند، از منطقه دور شد.

طی دو هفته گذشته، جنگنده‌های روسی مجبور شدند بیش از ۲۰ مرتبه برای رهگیری هواپیماهای آمریکایی در نزدیکی مرزهای روسیه به هوا بلند شوند.