سفیر یمن در ایران: ما حق داریم سلاح‌ خودمان را تأمین کنیم

سفیر یمن در ایران: ما حق داریم سلاح‌ خودمان را تأمین کنیم/ نیمی از استان مأرب آزاد شده است

 

 

سفیر یمن در ایران تأکید کرد: ما حق داریم سلاح‌هایی را برای خودمان تأمین کنیم و به تکنولوژی هدف قراردادن دشمن دسترسی پیدا کنیم.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ​​​​​​ابراهیم محمد الدیلمی، سفیر یمن در ایران  در مصاحبه‌ای تفصیلی به سؤالات مختلف در خصوص تحولات سیاسی و امنیتی این کشور و نیزتعیین سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن و گسترش مناسبات دو کشور پاسخ داد.

محورهای مهم سخنان سفیر یمن در تهران:

ــ یکی از دلایل تجاوز به یمن دست‌کم در بُعد ظاهری‌اش، قطع روابط و دوستی میان ایران و یمن و نیز از میان برداشتن هرگونه پل و ارتباطی است که این دو کشور و دو ملت را به هم متصل می‌کند.

ــ کسی حق ندارد نوع رابطه این کشور را دیکته کند. متجاوزان در صدد قطع رابطه یمن و ایران هستند و این یکی از مهم‌ترین دلایل اصرار یمن و ایران بر ایجاد روابط دیپلماتیک واضح و طبیعی میان دو کشور دوست است.

ــ چند هفته پیش، فرایند سیاسی با نظارت سازمان ملل و نماینده آن جمال بن عمر آغاز شد که به مراحل پیشرفته‌ای رسید اما جنگ و حملات عربستان به گروههای سیاسی یمن، مانعی بر سر راه راهکار سیاسی بود.

ــ ما خواهان آتش‌بس و ورود به فرایند سیاسی هستیم که گروه‌های بین‌المللی به‌ویژه متجاوزان را در چنین فرایند سیاسی تحمیل نکند.

ــ در جبهه مأرب دستاوردهایی حاصل شده است و در مرحله دوم تعدادی از بخش‌ها آزاد شده‌اند. از مجموع ۱۵ تا از بخش‌های استان مأرب حدود ۴ یا ۵ بخش طی دو ماه اخیر آزاد شده‌ و کنترل آنها به دست ارتش و کمیته‌های مردمی افتاده است، لذا می‌توان گفت تقریباً نیمی از استان مأرب آزاد شده است.

ــ زمانی که جهانیان از ائتلاف متجاوز حمایت کردند و نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل و جامعه جهانی علیه ملت یمن شدند و از محاصره یمن استقبال کردند جمهوری اسلامی ایران ابتدا خواستار حل‌وفصل سیاسی این بحران شد و از موضع یمنی‌ها حمایت و طرحی برای آتش‌بس ارائه کرد.

ــ سؤال این نیست که چه‌کسانی از یمنی‌ها برای تأمین برخی مایحتاج دفاعی، حمایت می‌کنند بلکه سؤال این است که چه‌کسانی از ائتلاف در کشتار ملت یمن و نابودی این کشور پشتیبانی می‌کنند؟! ما حق داریم سلاح‌هایی را برای خودمان تأمین کنیم و به تکنولوژی هدف قراردادن دشمن دسترسی پیدا کنیم.

ــ عربستان سعودی ۱۰میلیون دلار جایزه برای کسی تعیین کرده بود که سر «حسن زید» وزیر ورزش و جوانان را برای آن ببرد، این رفتاری، قلدرمابآنه است.

ــ گروههای متجاوز و دستگاههای جاسوسی بین‌المللی هم‌اکنون در صدد از بین بردن نیروهای فکری و سیاسی و مسئولانی هستند که برای ایجاد وحدت یمن تلاش می‌کنند، در گذشته نیز شماری از شخصیت‌های یمنی ترور شدند.

ــبه‌جز طرح مقاومت، هیچ طرحی در سطح کشورهای عربی و اسلامی برای مقابله با طرح صهیونیست‌سازی اسرائیل، آمریکا و برخی کشورهای عربی وجود ندارد.

متن کامل مصاحبه:

 اهمیت تعیین سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن چیست؟ خوانش شما از این تعیین چیست؟ این تعیین در این برهه زمانی چه پیام‌ها و پیامدهایی دارد؟

الدیلمی: در ابتدا به همکار عزیزمان، حسن ایرلو به‌مناسبت انتخابش به‌عنوان سفیر در یمن و ارائه اعتبارنامه‌اش به “هشام شرف عبدالله” وزیر خارجه یمن تبریک می‌گویم، حقیقت این است که چنین اقدامی هرچند با تأخیر انجام شد ولی گامی موفقیت‌آمیز و در مسیری درست است و در چارچوب تقویت روابط دوجانبه یمن و ایران ارزیابی می‌شود.

آیا موانعی در روند ورود سفیر ایران به یمن وجود نداشت؟

الدیلمی: سفیر ایرلو، به‌سلامت وارد یمن شد و مورد استقبال رسمی قرار گرفت به‌ویژه بعد از تقدیم اعتبارنامه‌اش، حضور او در کشور حضوری رسمی است و می‌تواند فعالیت‌هایش را شروع کند. قطعاً، این انتخاب موانع زیادی را از میان برمی‌دارد و بسیاری از کشورها را تشویق می‌کند که با ما به‌شکل دیگری تعامل کنند از جمله بازگشایی سفارت کشورشان در صنعا و آغاز روند دیپلماتیک از طریق برقراری روابط میان یمن و دیگر کشورهای جهان.

چرا انتخاب سفیر ایران با توجه به اهمیتی که دارد خشم و نارضایتی ایالات متحده آمریکا و همچنین رسانه‌های همسو با ائتلاف متجاوز سعودی را برانگیخته است؟ این انتخاب چه پیامدهایی می‌تواند در مرحله بعدی یمن داشته باشد؟

الدیلمی: طبیعی است که کشورهای ائتلاف متجاوز خشمگین شوند و این خواسته ماست. ما میزان صلاحیت و اهمیت و قدرت این اقدام را از میزان و نحوه واکنش دشمن می‌سنجیم، در واقع این اقدام در چارچوب سلسله اقداماتی انجام شده است که رهبری سیاسی در یمن و در جمهوری اسلامی برای تقویت روابط دوجانبه میان دو کشور و دو ملت انجام می‌دهند و می‌دانیم که یکی از دلایل تجاوز به یمن دست‌کم در بُعد ظاهری‌اش، قطع روابط و دوستی میان ایران و یمن و نیز از میان برداشتن هرگونه پل و ارتباطی است که این دو کشور و دو ملت را به هم متصل می‌کند.

قطعاً چنین اقدامی در مغایرت با خواست و اراده سعودی و آمریکا است که علیه کشور و ملت ما جنگ به‌راه انداخته‌اند، در واقع یکی از مهم‌ترین دلایل‌شان قطع هرگونه روابط طبیعی و برادرانه میان ملت و کشورهای‌مان است.

این مسیر در واقع در تأیید و تقویت موفقیت انقلاب ۲۱ سپتامبر است که حق یمن را در تصمیم‌گیری و استقلال بازپس گرفت؛ زیرا همان‌طور که می‌دانید یمن قبل از این انقلاب اختیار تصمیم‌گیری و استقلال نداشت و جمهوری یمن به‌عنوان یک کشور و به‌عنوان یک دولت نمی‌توانست هیچ ارتباطی با جمهوری اسلامی یا برخی از کشورهایی که دولت آمریکا و عربستان سعودی از آن راضی نیستند برقرار کند. انقلاب ۲۱ سپتامبر بر مستقل بودن یمن تأکید کرد. ما یمنی‌ها هستیم که این روابط را تثبیت می‌کنیم.

یمن دولتی دارای حاکمیت و مستقل در تصمیم‌گیری دارد

در شرایط کنونی، تعیین سفیر ایران در یمن، نشانه قدرت موضع‌گیری یمن است اما برخی تعیین سفیر در این بازه زمانی را نشانه و اشاره‌ای به نزدیکی پایان بحران یمن می‌دانند، نظر شما چیست؟

الدیلمی: این سؤال مهمی است، رابطه جمهوری اسلامی ایران و یمن به بیش از ۴۰ سال پیش بازمی‌گردد اما ضعیف است و گاهی به‌خاطر محاسبات منطقه‌ای و بین‌المللی قطع می‌شد اما امروز یکی از مهم‌ترین دلایل این تجاوز در شکل ظاهری؛ قطع هر گونه رابطه و ارتباط میان یمن و ایران است.

دنیا باید بدان احترام بگزارد و بداند روابط دیپلماسی طبیعی میان یمن و ایران است و هیچ کس حق ندارد نوع رابطه یمن را تعیین کند این رابطه بر اساس احترام متقابل و بر اساس منافع مشترک و وجوه مشترک فرهنگی و اجتماعی شکل گرفته است، ما فرزندان یک منطقه هستیم، عجیب کسانی هستند که با صهیونیست‌ها رابطه برقرار می‌کنند و هیچ کس حق ندارد بگوید “چرا با ایران ارتباط برقرار می‌کنید؟”

کسانی که با رژیم صهیونیستی رابطه برقرار می‌کنند حق ندارند درباره این موضوع سخن بگویند اما سخن کسانی را که رابطه‌ای با صهیونیست‌ها ندارند و موضع مستقلی دارند و تابع موضع عربستان، آمریکا و صهیونیست‌ها نیستند می‌پذیریم اما در شرایط فعلی همه باید قبول کنند که یمن دولتی دارای حاکمیت و مستقل در تصمیم‌گیری دارد و کسی حق ندارد نوع رابطه این کشور را دیکته کند. همان‌گونه که گفتم متجاوزان در صدد قطع رابطه یمن و ایران هستند و این یکی از مهم‌ترین دلایل اصرار یمن و ایران بر ایجاد روابط دیپلماتیک واضح و طبیعی میان دو کشور دوست است.

عربستان مانع رسیدن به توافق و نزدیکی گروه‌های یمنی شد

نظر شما درباره دیدگاه مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل درباره راهکار سیاسی برای بحران یمن چیست و میزان همکاری‌تان چقدر بوده است؟

الدیلمی: چند هفته پیش از حمله، فرایند سیاسی با نظارت سازمان ملل و نماینده آن جمال بن عمر آغاز شد که به مراحلی پیشرفته رسید. نماینده سازمان ملل در تریبون سازمان ملل تصریح کرد یمنی‌ها در صورت عدم مداخله عربستان، در آستانه دست یافتن به توافق گسترده سیاسی درباره مرحله انتقالی هستند اما جنگ و حملات عربستان به گروههای سیاسی یمن، مانعی بر سر راه راهکار سیاسی بود. عربستان مانع رسیدن به تفاهم و نزدیکی گروههای یمنی شد و هنوز نیز مانع ارتباط گروه‌های یمنی برای ایجاد راهکار می‌شود. طولانی شدن زمان حمله و ادامه آن و ادامه مداخله عربستان به این شکل و مانع‌تراشی برای راهکارهای سیاسی، موجب شده مسئله یمن داخلی نباشد بلکه دوبعدی شده است؛ نخست به‌خاطر سوء مدیریت نظام سابق کشور و وقوع دو انقلاب سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴، مشکل یمن، یمنی است.

همه این مسائل، اختلاف داخلی یمن را به‌وجود آورد و کشورهای دیگر نیز برای مداخله در مسائل یمن و تحمیل راهکارهای خود از آن سوءاستفاده کردند.

سازمان ملل از سال‌ها پیش تلاش‌هایی کرده است و اخیراً نماینده سازمان ملل پیش‌نویسی ارائه داد اما تا‌کنون به نتیجه نرسیده است.

ما خواهان آتش‌بس و ورود به فرایند سیاسی هستیم که گروه‌های بین‌المللی به‌ویژه متجاوزان را در چنین فرایند سیاسی تحمیل نکند.

بدون شک ملاحظاتی از جهت اصل وجود دارد که هر تلاشی به پایان تجاوز به مردم و شکستن محاصره بینجامد.

شورای سیاسی، دیدگاه خود را به سازمان ملل و نماینده‌اش ارائه داده است و این دیدگاه نیز منتشر شده است اما طرف دیگر با هر اقدامی مخالفت می‌کند و بیانیه‌های مشترک را نیز نمی‌پذیرد.

گفته شده است کشورهای متجاوز امروزه به‌دنبال برون‌رفتی از بحران و باتلاق یمن هستند؟

الدیلمی: توپ از روز اول در زمینشان بود. متجاوزان از روز اول حمله، تصمیم جنگ و صلح در دستانشان بود. آنها خود تجاوز را آغاز کردند و می‌توانند آن را متوقف کنند، ما در یمن ایستادگی کردیم و هنوز نیز در موضع دفاع از خود و خواهان متوقف شدن جنگ هستیم.

تا الآن هیچ جدیتی از جامعه بین‌الملل و کشورهای متجاوز و حامیانش برای توقف این جنگ یمن دیده نشده است؟

الدیلمی: حوادث ۶ سال جنگ و تجاوز و پیروزی‌های یمنیها در جبهه‌های مختلف و ناکامی متجاوزان از دست یافتن بر اهدافشان، معادلاتی را ایجاد کرد اما اکنون سخن از بیرون راندن متجاوزان از یمن است، هنوز جامعه بین‌الملل‌، سازمان ملل و نماینده سازمان برای ایجاد راهکار یا برون‌رفتی که ضامن موفقیت گروههای متجاوز بر یمن باشد، تلاش‌هایی می‌کنند که بدون شک آن را نمی‌پذیریم ما فقط خواهان صلح عادلانه هستیم که زمینه‌ساز تشکیل دولتی با حاکمیت و رسیدن مرحله انتقالی برای یمنی‌ها و سپس برگزاری انتخابات پس از آن و تثبیت وضعیت سیاسی و طبیعی یمن بدون مداخله هیچ طرفی باشد اما متأسفانه پس از جانفشانی‌های زیاد به اهدافمان نرسیدیم اما اصرار بر برقراری حاکمیت یمن داریم و اجازه نمی‌دهیم هیچ گروه متجاوزی در مسائلمان مداخله کند.

توافق ریاض۲ اصل حاکمیت یمن را نقض می‌کرد

آنها توافق ریاض۲ را ارائه دادند، آیا این توافق اجرا شد؟ دستاوردهای این توافق چه بود؟

الدیلمی: این توافق اجرا نشد و نخواهد شد زیرا آنچه اساسش باطل باشد خودش نیز باطل است، این توافق متأسفانه حاکمیت یمن را نقض می‌کند. برخی معادلات نیز شاید به تجزیه یمن و تثبیت این تقسیم‌بندی میان یمنی‌ها منجر شود.

متأسفانه این توافق با نظارت سازمان ملل بود و ما همان زمان به سازمان ملل هشدار دادیم و گفتیم “چنین توافقی میان گروه‌های محلی حامی گروه‌های متجاوز چه در امارات یا عربستان نتیجه‌ای نخواهد داشت و به راهکار نخواهد انجامید و وضعیت را دشوارتر خواهد کرد.”
بیش از یک سال است که توافق شماره ۱ و ۲ به‌خاطر اختلافات امکان اجرایی شدن نیافت و امکان سازش سیاسی میان گروههای مرتبط با متجاوزان نیز وجود ندارد.

نیمی از استان مأرب آزاد شده است

 تحولات جاری در جبهه‌های مأرب چگونه به‌نظر می‌رسد؟ آینده تقابل در این منطقه را چگونه ارزیابی می‌کنید، چرا عملیات آزادسازی مأرب این‌قدر طولانی شد؟

الدیلمی: ما اینک در مرحله دوم هستیم، مرحله اول با عقب راندن نیروهای متجاوز از مناطق “نهم” و استان “الجوف” که ده‌ها هزار کیلومتر مساحت دارد، تکمیل شد، طی این عملیات، ارتش و کمیته‌های مردمی پیروزی‌های چشمگیری به دست آوردند. مرحله دوم مرحله آزادسازی استان مأرب است که رهبری سیاسی در یمن فرصتی را برای نیروهای متجاوز فراهم کرده است تا با موافقت با طرح سازمان ملل و نماینده‌اش در یمن، از ورود به عملیات نظامی در استان مأرب خودداری کنند و وارد پروسه سیاسی برای حل‌وفصل بحران شوند، ولی طرف مقابل ضمن از دست دادن این فرصت، با مسائل و موضوعات صرفاً انسانی مخالفت کردند و لذا نیروهای مسلح یمن گزینه‌ای جز آزادسازی این مناطق ندارند. این مسئله منوط به تصمیم نظامی و وضعیت میدانی است. در جبهه مأرب دستاوردهایی حاصل شده و در مرحله دوم تعدادی از بخش‌ها آزاد شده است. از مجموع ۱۵تا از بخش‌های استان مأرب حدود ۴ یا ۵ بخش طی دو ماه اخیر آزاد شده‌‌اند و کنترل آنها به دست ارتش و کمیته‌های مردمی افتاده است، لذا می‌توان گفت تقریباً نیمی از استان مأرب آزاد شده است. توپ در زمین نیروهای متجاوز است و اگر آنها خواهان آتش‌بس باشند ما هیچ مشکلی با این مسئله نداریم.

آیا یمن تجهیزات خود را از ایران می‌گیرد؟

 در حالی که پهپادهای بومی یمنی‌ها به عمق عربستان سعودی رسیده است برخی رسانه‌های همسو با ائتلاف مدعی هستند این پیروزی یمنی‌ها مدیون حمایت آشکار ایران است، درباره این ادعا چه نظری دارید؟

الدیلمی: من در پاسخ به این سؤال، شما را به اظهارات شهید “صالح الصماد” ارجاع می‌دهم که گفت: “هرگز کسی نمی‌تواند دراین‌باره از ما باج‌گیری کند و ما حق داریم تجهیزات نظامی را از هر کشوری به دست بیاوریم. ولی آنچه تاریخ به‌خاطر خواهد سپرد این‌که زمانی که جهانیان از ائتلاف متجاوز حمایت کردند و نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل و جامعه جهانی علیه ملت یمن شدند و از محاصره یمن استقبال کردند جمهوری اسلامی ایران ابتدا خواستار حل‌وفصل سیاسی این بحران شد و از موضع یمنی‌ها حمایت کرد و طرحی برای آتش‌بس ارائه کرد. ولی تمامی جهانیان علناً از ائتلاف حمایت تسلیحاتی و پشتیبانی نظامی کردند تا جایی که پارلمان‌های برخی کشورها خواستار توقف حمایت نظامی نامحدود و تسلیحاتی از ائتلاف شدند. سؤال این نیست که چه‌کسانی از یمنی‌ها برای تأمین برخی مایحتاج دفاعی، حمایت می‌کنند بلکه سؤال این است که؛ چه‌کسانی از ائتلاف در کشتار ملت یمن و نابودی این کشور پشتیبانی می‌کنند؟! ما حق داریم سلاح‌هایی را برای خودمان تأمین کنیم و به تکنولوژی هدف قرار دادن دشمن دسترسی پیدا کنیم.

 هدف و پیامدهای ترور “حسن زید” وزیر جوانان و ورزش دولت نجات ملی چیست؟

الدیلمی:خسران بزرگی است. او از مهم‌ترین حامیان عملیات سیاسی و دستیابی به راه‌حل‌های سیاسی بود. تلاش و ایده‌های فکری و سیاسی وی مشهود بود و ما این نعمت را از دست دادیم. پیروز اول این ترور کسی است که خواهان ادامه جنگ است خواه طرف خارجی یا طرف‌های داخلی. عربستان سعودی ۱۰ میلیون دلار جایزه برای کسی تعیین کرده بود که سر حسن زید را برای آن ببرد، این رفتاری، قلدرمابآنه است.

گروههای متجاوز و دستگاههای جاسوسی بین‌المللی هم‌اکنون در صدد از بین بردن نیروهای فکری و سیاسی و مسئولانی هستند که برای ایجاد وحدت یمن تلاش می‌کنند، در گذشته نیز شماری از شخصیت‌های یمنی ترور شدند.

مقاومت تنها راه پیروزی در مقابل صهیونیست‌ها

یمن امروز چگونه جبهه فعالی در برابر عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی ایجاد کرده است؟

الدیلمی: به‌جز طرح مقاومت، هیچ طرحی در سطح کشورهای عربی و اسلامی برای مقابله با طرح صهیونیست‌سازی اسرائیل، آمریکا و برخی کشورهای عربی وجود ندارد.

همان‌گونه که سید عبدالملک بدرالدین الحوثی رهبر انقلاب و دولت نجات ملی اعلام کرده یمن بخشی اساسی و یکی از ارکان مهم محور مقاومت و مخالف با طرح صهیونیستی آمریکایی است زیرا امید و تکیه‌گاه امت عربی و اسلامی در مقابله با طرح صهیونیست‌سازی است زیرا موضوع فقط عادی‌سازی نیست بلکه هم‌اکنون فراتر از آن است و طرح وفاداری به آمریکا و صهیونیست‌ها در منطقه و جهان است و این هواداران همه چیز را به آمریکا و اسرائیل داده‌اند.

 پیامدهای عادی‌سازی برای یمن چیست؟

الدیلمی: یمن هم‌اکنون در قلب معادله و در قلب طوفان است و از آن می‌توان برای تثبیت و تقویت نقش محور مقاومت آغاز کرد یمن هم‌اکنون با یکپارچگی یمنی‌ها و حمایت همه افراد شریف محور مقاومت، صحنه شکسته شدن طرح صهیونیست‌سازی و وفاداری به آمریکا و اسرائیل است.