پامپئو احتمال دعوت از پوتین برای حضور در اجلاس گروه ۷ را رد نکرد

پامپئو احتمال دعوت از پوتین برای حضور در اجلاس گروه ۷ را رد نکرد

پامپئو احتمال دعوت از پوتین برای حضور در اجلاس گروه 7 را رد نکرد

وزیر خارجه آمریکا دعوت از رئیس جمهور روسیه برای شرکت در اجلاس گروه هفت را رد نکرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم و به نقل از یورونیوز، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه (۱۱ تیر) احتمال دعوت از ولادیمیر پوتین به نشست گروه هفت را رد نکرد اما تاکید کرد که دولت ایالات متحده نسبت به فعالیت‌های مسکو در افغانستان قاطع است.

وی به خبرنگاران گفت: «رئیس جمهور ترامپ تصمیم می‌گیرد که آیا می‌خواهد پوتین به اجلاس گروه هفت بیاید یا نه. این تصمیم با او است.»

پامپئو تاکید کرد که کاملا این موضوع را به رئیس جمهوری آمریکا واگذار می‌کند. وی در عین حال افزود: «اما معتقدم که خیلی مهم است با روس‌ها به طور مرتب تعامل داشته باشیم.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته با اعلام تعویق برگزاری نشست گروه هفت به میزبانی واشنگتن از تمایل خود برای دعوت از رهبران روسیه، کره جنوبی، استرالیا و هند به نشست سران گروه هفت سخن گفته بود. روسیه در سال ۲۰۱۴ پس از الحاق کریمه به خاک خود، از گروه هفت [گروه هشت سابق] اخراج شد. در آن زمان باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا بود.

کشورهای عضو گروه هفت قرار بود در ماه ژوئن به میزبانی آمریکا دور هم جمع شوند اما همه‌گیری ویروس کرونا باعث شد تا این اجلاس لغو شود با این حال به نظر می‌رسد مقام‌های آمریکایی در نظر دارند این اجلاس را در ماه سپتامبر برگزار کنند.

سخنان پامپئو از احتمال دعوت پوتین به اجلاس گروه هفت در حالی مطرح می‌شود که روزنامه نیویورک تایمز اخیرا در گزارشی مدعی همکاری میان مسکو و گروه طالبان برای کشتن نیروهای آمریکایی شده است. مقام‌های دولت دونالد ترامپ البته این گزارش‌ها را «بی اساس» خوانده‌اند.

روسیه و طالبان نیز اطلاعات این گزارش را کاملا تکذیب کرده‌اند اما پامپئو تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا مدت‌ها فعالیت مسکو در افغانستان را زیر نظر داشته است.

وی افزود: «اگر به اطلاعات موثقی برسیم که نشان دهد روسیه جان آمریکایی‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد، به آن به‌طور جدی و محکم پاسخ می‌دهیم.»

وی تاکید کرد که واشنگتن این مساله را جدی گرفته است و به درستی آن را مدیریت کرده است. پامپئو افزود: «روس‌ها ۱۰ سال است که سلاح‌هایی را در آنجا فروخته‌اند و جان آمریکایی‌ها را به‌خطر انداختند. ما مخالفت خود را ابراز کرده‌ایم.»

وی تصریح کرد: «آیا ما به آن‌ها هشدار می‌دهیم؟ آیا با آن‌ها صحبت می‌کنیم؟ فکر می‌کنم جواب این است که البته که ما این کارها را انجام می‌دهیم.»