اعلام دومین فراخوان طرح حمایت فارابی از تولید فیلم اقتباسی

طرح حمایت بنیاد سینمایی فارابی از تولید فیلم اقتباسی برای دومین بار در سال ۹۹ فراخوان داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، به‌دنبال اولین فراخوان طرح حمایت بنیاد سینمایی فارابی از تولید فیلم اقتباسی که در بهار سال جاری به اجرا درآمد و نتایج آن در ماه شهریور، رسانه‌ای شد، اعلام شد این طرح با هدف ارتقای فیلمنامه‌نویسی اقتباسی در سینمای ایران، هر ۶ ماه یک بار به اجرا درخواهد آمد.

دومین فراخوان این طرح از سوی دبیرخانه «طرح حمایت بنیاد سینمایی فارابی از تولید فیلم اقتباسی» منتشر شده است.

در این فراخوان مهلت شرکت در طرح و ارائه کتاب جهت اقتباس از سوی تهیه‌کنندگان سینمای ایران (مطابق با قواعد فراخوان اول) پایان آذر ۹۹ اعلام شده است.

نتایج آثار پذیرفته شده در فراخوان دوم، اواخر بهمن ۹۹ اعلام خواهد شد و عملا، آثار برای قرار گرفتن در چرخه تولیدات سینمایی سال ۱۴۰۰ مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

در پی اعلام سیاست‌های کلان و راهبردی سازمان سینمایی، اسفندماه سال گذشته بنیاد سینمایی فارابی در قالب یک فراخوان اعلام کرد تصمیم دارد تا آثار برگزیده در گونه‌های مختلف ادبیات داستانیِ پس از انقلاب را بر اساس جذابیت‌های داستانی، اولویت‌های فرهنگی و قابلیت‌های سینمایی، برای تولید فیلم مورد حمایت قرار دهد.

بر اساس قواعد «طرح حمایت بنیاد سینمایی فارابی از تولید فیلم اقتباسی» که پیش‌تر اعلام شده است، حقوق آثاری که برای اقتباس مورد موافقت قرار می‌گیرند، به قیمت مصوب کمیسیون فرهنگی – هنری بنیاد (بین پانصد تا هفتصد میلیون ریال) از صاحب قانونی اثر (مؤلف یا ناشر) خریداری می‌شود و برای نگارش فیلمنامه در اختیار تهیه کننده (پیشنهاد دهنده) قرار می‌گیرد.

پس از دریافت پروانه ساخت ضمن واگذاری حق اقتباس خریداری شده به تهیه کننده مبلغ پانصد میلیون ریال نیز بابت تبدیل داستان به فیلمنامه، به تهیه کننده پرداخت می‌شود. در نهایت، اگر فیلمنامه نهایی پس از دریافت پروانه ساخت مورد تأیید معاونت فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی قرار بگیرد، در تولید این آثار تا سقف ۱۰ میلیارد ریال (به شکل مشارکت در تولید یا تخصیص وام) صورت خواهد گرفت.

از سوی شورای داوری این طرح در فراخوان اول متشکل از مهدی سجاده‌چی، محمود اربابی، سیدعلی کاشفی‌خوانساری، هادی مقدم‌دوست و سیدمیلاد حسینی، ۴ کتاب «زیبا صدایم کن» نوشته فرهاد حسن‌زاده، «پلو خورش» نوشته هوشنگ مرادی‌کرمانی، «شطرنج با ماشین قیامت» نوشته حبیب احمدزاده و «دشتبان» نوشته احمد دهقان با کسب بیشترین آرا جهت تبدیل به فیلم سینمایی مورد تأیید قرار گرفت که برخی از آنها وارد پیش‌تولید شده‌ است.